Tak trochu jiný Irán
O Íránu je ve sdělovacích prostředcích slyšet poměrně často. Jaderný program, lidská práva, islámská revoluce. Když ale Írán navštívíte, otevře se Vám úplně jiný svět. Svět pohádek tisíce a jedné noci. Já tam sice zažil pouze nocí třicet, patří ale k jedněm z nejkrásnějších v mém životě.
Nesmírná pohostinnost, výstavní mešity a paláce, perská poezie a hudba. Když k tomu přičtete bezpečnost, o které se nám může v Evropě jen zdát, a velmi nízkou cenovou hladinu, vyjde Vám Írán jako ideální destinace pro dobrodružné povahy.
Přestože islám a hudba k sobě moc nepasují, Íránci jsou tak trochu jiní muslimové. Poezii a hudbu milují. Každé malé dítě umí recitovat jejich slavné básníky, mezi něž patří Hafez a Sa’di. U jejich hrobek potkáte celé rodiny. A hudba, to je kapitola sama o sobě.
Já se s hudbou setkal hlavně při dlouhých přejezdech autobusem. Nečekejte staré rozhrkané autobusy. Nejčastěji jsem se vozil moderními klimatizovanými autobusy značky Scanie nebo Volvo. Íránská hudba je ovlivněna arabskou a tureckou hudbou a prostý laik často nepozná ani rozdíl. V rádiu se střídají lidové a klasické písničky, ale také pop nebo rock. Chvíli trvá, než si na úplně odlišnou hudbu zvyknete, ale po pár dnech si už mnohahodinové cesty bez poslechu rádia nebo televize nedokážete ani představit. Mnoho umělců opustilo po Islámské revoluci svoji zem, proslavili ale perskou hudbu po celém světě. Pokud se chcete alespoň na chvíli přenést do Země pohádek tisíce a jedné noci, zadejte si na youtube Iranian music. Nebo do Íránu vyrazte osobně. Dáte mi za pravdu, že Írán není pouze jaderný program a islámská revoluce.