Pod gruzínskými velikány
Kdo má rád hory a přírodu, měl by do svého plánu cest určitě zařadit Gruzii. Když k tomu ještě přičtete pohostinnost místních lidí, jedny z nejstarších křesťanských památek a příjemné ceny, je o Vaší další cestě téměř rozhodnuto.
Gruzie je země velká přibližně jako Česká republika, její rozmanitost krajiny je však nesrovnatelně větší. Na severu tvoří hranici Velký Kavkaz, který dosahuje výšky přes 5 000 m. Na jihu je naopak Malý Kavkaz, jehož výška je „pouze“ přes 3 000 m. Pokud si pak chcete po náročných túrách pořádně odpočinout, pobřeží Černého moře k tomu přímo vybízí.
Dvě věže
Kdo nebyl ve Svanetii, nebyl v Gruzii. Tento donedávna izolovaný region Gruzie je obývaný Svany – jazykově a kulturně odlišnou skupinou Gruzínů. Je obklopen několikatisícovými vrcholky a cesta sem byla ještě před několika lety dosti obtížná. Dnes už sem vede asfaltová silnice a v Mestii je dokonce malinké letiště. Pokud neplánujete přechody „na těžko“, je vhodné se právě v Mestii ubytovat a podnikat jednodenní výlety. Pokud Vám nevadí velké převýšení, budete odměněni neuvěřitelnými scenériemi. Nejhezčí jsou výlety k ledovci Chalaadi, k jezerům Koruldi nebo do vesnice Ušguli. Tam se dostanete pravidelně jezdícím terénním autem.
Symbolem Svanetie jsou obranné věže, které se stavěly téměř u každého domu. Dnes jsou na seznamu Unesco a v kombinaci s okolními horami si připadáte opravdu jako v krajině Pána prstenů.
Přikovaný Prometheus
Další vysokohorskou oblastí Gruzie je Kazbegi. Dostanete se sem po silnici do Ruska. Hranice je odsud už jen pár kilometrů. Pokud budete mít štěstí na počasí, přímo z Kazbegi uvidíte legendární horu Kazbeg. Na této pětitisícovce byl údajně přikován Prométheus jako trest za to, že bohům ukradl oheň a přinesl ho lidem. Pokud máte horolezecké vybavení, můžete tuto krásnou horu zdolat. Pokud ne, je zde mnoho dalších možností náročných i jednoduchých výletů. Téměř povinný je výstup ke kostelu svaté Trojice, významnému poutnímu místu. Já si nejvíce užil výlet podél ruských hranic. Hodiny putování osamocenými horami zakončené malou party s gruzínskými pohraničníky. Jen pozor na ovčácké psy a medvědy. Že zástupce první nebo druhé skupiny potkáte, není zas tak malá.
Jídlo, jídlo, jídlo … a kostely
Z Gruzie si rozhodně neodnesete zážitky jen z hor. Tato země přijala křesťanství už v roce už ve 4. století a zdejší památky jsou opravdu překrásné. Jedná se hlavně o kostely a kláštery. Pokud pojedete na vlastní pěst, o ubytování si rozhodně nedělejte starosti. Mnoho lidí nabízí ubytování doma. Právě tady poznáte pohostinnost obyvatel Gruzie. Jsou nesmírně přátelští a gruzínskou gastronomii si určitě zamilujete. Připravte se na několik chodů a obrovské porce. Z Gruzie také údajně pochází víno. Dostanete ho všude a je opravdu výborné. A pokud budete mít už dost hor a odpočinku u moře, můžete vyrazit do Kachetie – vyhlášené vinařské oblasti na východě země. Já to tak udělal a na měsíc strávený na Kavkaze nikdy nezapomenu.